Rezerwy emerytalne (oprócz rezerw na odprawy rentowe, pośmiertne i nagrody jubileuszowe) należą do rezerw na świadczenia pracownicze, które są tworzone przez firmy najczęściej.
Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Standardu Rachunkowości nr 19, Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 oraz Krajowego Standardu Aktuarialnego 1/2015 wyceny rezerwy emerytalnej powinien dokonać licencjonowany aktuariusz, który zdał egzamin aktuarialny oraz został wpisany na listę aktuariuszy Komisji Nadzoru Finansowego. Aktuariusz jest specjalistą z dziedziny matematyki finansowej i ubezpieczeniowej oraz statystyki i rachunku prawdopodobieństwa. Aktuariusze zatrudniani są najczęściej w biurach aktuarialnych.
Wycena rezerwy emerytalnej jest procesem skomplikowanym. Proces wyceny wymaga uwzględnienia szeregu różnych założeń demograficznych, finansowych oraz makroekonomicznych. Do najważniejszych należą m.in. stopa dyskontowa, stopa wzrostu wynagrodzeń oraz rotacja pracowników w firmie. Raport z wyceny aktuarialnej, w tym rezerwy emerytalnej, powinien zostać podpisany przez licencjonowanego aktuariusz. W przeciwnym razie nie można stosować go w celach sprawozdawczych, księgowych oraz zarządczych.